Fradi kupameccsek anno

1974-75 KEK menetelés….megvizsgáljuk

2019 november

..most hogy hosszú kihagyás után újra elkezdtem követni az eseményeket fradi foci ügyben, leírnám itt az egyik komoly fradi menetelést…aminek minden hazai meccsét láttam, sőt egyet idegenben is…belgrádban a Zvezda ellenit….egyébként is ez az öregedés egyik jele már ,hogy jól esik a nosztalgiázás….az öregedés nem…1974 szeptember….gyönyörű őszi nap …az ellenfél a walesi Cardiff City…25 ezer néző a vadiúj üllői úti oroszlánbarlangban….na írjuk le a kezdőt : Géczi- Viczkó Bálint Mucha Meggyesi-Szabó Nyilasi Takács-Pusztai Kelemen Guszti Máté…egy csere volt…Kelemen helyére Ebedli az utolsó húsz percre..a fradi szezon eleji, de könnyed játékkal oktatott.. kettő nullra küldtük haza a walesi tigriseket…először Puszi beadott jobbról..Nyíl érkezett és beküldte…utána Nyíl fejelt Szabó Feri lábára…érted kicsi….a csűdre rá tudta bólintani…amit Feri persze megoldott…a visszavágon…a jobb bekk Eipel Feri volt, 4:1 re hazavágtuk őket…gólok: Kistaki, Máté,Szabóferi és Puszi…És jött asszem életem meccse….megkaptuk a Liverpoolt….de nem akármilyen Liverpoolt…hanem az egyik legerősebbet a Kevin Keegan félét a legendás edzőjükkel Bob Paisley-vel…a sorsolás után a liesinger sörözőben napokig ment az elemzés…jó lenni az első meccset kis zakóval megúszni idegenben…aztán itthon meglátjuk……na a kezdők…Ray Clemence-Tommy Smith, Chris Lawler, Emlyn Hughes, Aley Lindsay- Brian Hall, Ian Callaghan,Phil Boersma- Kevin Keegan, Ray Kennedy,Steve Highway….hhuuhhhh….Géczi, dr.Pataki, Bálint, Mucha, Meggyesi-Rab,Kelemen,Takács,-Pusztai Szabó Máté…telt ház a vörös ördögöknél…végig nyomtak…nagyon…az első félidő végén Keegan nyomott egyet…a szünet után is liver támadás…támadás hátán…Báróék emberfelettit védekeztek..Géczi Pista mindent fogott….ez a meccs után nevezték el Pistát az angol ujságírók „ Vörös Péknek”…utalván tenyere méretére…akkoriban nem volt nagy divat a hosszabbítás…de a spanyol bíró két percet felmutatott…és jött a csoda…Meggyó előrevágott egy lasztit…Kelemen Guszti egyből Máténak….a balszellőből befelé…három bekket megmajmolt, majd a kapust is kicselezte…és flegmán begurította….néma csend….itt nevezték el Máté cseleit „ kenguru cselnek” ..sosem tudtuk meg miért..?!…..és eljött a várvavárt…november egy szürke szerdai nap..szemerkélő eső…üllői út 30.000 néző…ilyen még sosem volt….az ülőhelyek nézőit megkérték, hogy álljanak, mert így ötezer ember még befért….kellett a hangerő…végig nyomot a Liver…de hősiesen védekeztünk és 0:0 let az eredmény…továbjutottunk….még három órával a meccs után is ment az ünneplés…….téli szünet után…március…kezdés malmőben FF Malmö az ellenfél.. Iskolajáték 1:3….Géczi, Martos Bálint Mucha Meggyesi Juhász Nyilasi Branikovits Magyar Pusztai Máté….a Nyíl meg a Mátéjani hintett egyet….az egyik megzavarodott svéd meg az önön hálójába továbbított…a visszavágón itthon…kényelmes 1:1……és jött az elődöntő….a félemetes Crvena Zvezda ellen..a fradi vezetősége úgy döntött, hogy a népstadionba viszik a meccset…a nagy érdeklődés miatt….60 ezer néző előtt kezdtek …Géczi, Martos Bálint, Rab, Meggyesi,Juhász, Brani, Mucha, Kelemen Máté Magyar..2:1-re lenyomtuk őket Brani meg a Magyar csóka góljával……a visszavágó a belgrádi maracanában…110 ezer békés és nyugodt barátságos szerb szurkolóval….az elején már a hetedik percben Puszi belőtt egy gólt….ezek bevadultak….téptek -rúgtak….a stadion meg égett….mindenhol petárda…vörös tűz…füst….aztán a bíró a hetvenedik percben kiállította Bárót….2:1re mentek és még volt húsz perc….tíz emberrel !!!…a pokolban…Máté Jani becselezte magát a tizenhatoson belűlre és felb….ák….tizenegyegyes….Meggyó odaállt..és halál nyugalommal begurította….döntőben a fradi…na a belgrádi hősök…Géczi, Martos, Bálint Rab, Meggyesi,Juhász,Onhausz,Mucha, Pusztai Máté Magyar…És a döntő…1975 május Bázel….az ellenfél a Dinamo Kijev…sajnos itt nem volt sanszunk….a fradi elfogyott…az a dr.Pataki kezdő volt, aki összesen három meccset játszott a fradiban…ebből kettő KEK meccs volt….az ellenfélnél meg..Kolotov, Konykov, Onyiscsenko, és Blohin….kaptunk egy hármast….nade skacok akkor is….ilyen menetelést….ilyen csapatokat hazavágni….szóval így….na és búcsúzóul….1928-ban a fradi elnöksége felkérte Manno Miltiades grafikus, festő és szobrászművészt, hogy a labdarúgó szakosztálynak tervezzen egy külön címert…ekkor készült el a bronz turul mely karmaiban egy labdát tart….!!